Logo Gminy Rzeczyca
Powróć do: Krajowy Plan Odbudowy

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Rzeczyca

belk KPO

 

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Rzeczyca

W ramach przedmiotowego projektu została wykonana:

1. kanalizacja sanitarna w miejscowości Wiechnowice wraz z 52 szt. przyłączy 

2. przebudowa i rozbudowa stacji uzdatniania wody w Grotowicach

3. zakup oraz wymiana wodomierzy do zdalnego odczytu wraz z niezbędnymi elementami 
do prawidłowego funkcjonowania. Wymiana wodomierzy została wykonana w 1000 szt. gospodarstw domowych zlokalizowanych poza aglomeracją na terenie gminy Rzeczyca. Ponadto w ramach przedmiotowego zadania zostało wykonane 10 szt. punktów monitoringu przepływu na sieci wodociągowej na terenie Gminy Rzeczyca. 

 

Cele projektu:

Cele bezpośrednie projektu: 

- ograniczenie skażenia wód gruntowych i powierzchniowych ściekami powstającymi poza terenem Aglomeracji Rzeczyca poprzez podniesienie poziomu wyposażenia obszaru w podstawową infrastrukturę techniczną i poprawę dostępu mieszkańców do tej infrastruktury; 

- zapewnienia bezawaryjnej pracy oraz nieprzerwane dostawy wody do odbiorców; 

- umożliwienie zdalnego odczytu z wodomierzy oraz monitoring sieci wodociągowej. 

 

Cele pośrednie projektu zostały określone jako: 

- utworzenie zrównoważonego i efektywnego systemu gospodarki wodno-ściekowej; 

- ograniczenie zrzutów niedostatecznie oczyszczonych ścieków i ochronę środowiska wodnego przed ich niekorzystnymi skutkami;

- poprawa dostępności do infrastruktury technicznej decydującej o możliwościach rozwojowych regionu;

- zachowanie istniejących wartości środowiska oraz walorów krajobrazowych; 

- zapobieganie zanieczyszczeniom środowiska i ochrona przyrody;

- zrównoważony rozwój regionu poprzez inwestycje w infrastrukturę techniczną z uwzględnieniem zasad ochrony środowiska. Dzięki realizacji planowanego przedsięwzięcia zaspokojone będą podstawowe potrzeby z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, którą wraz z rozwojem gospodarczym regionu uznano za kluczowe i niezbędne do dalszego właściwego funkcjonowania mieszkańców.

 

Grupy docelowe

mieszkańcy gminy Rzeczyca, zamieszkujący tereny poza aglomeracją ściekową.

Koszt przedsięwzięcia: 5 785 673,60 zł

Wartość dofinansowania: 4 635 861,60 zł

Osiągnięte cele:

- nowa infrastruktura kanalizacyjna i wodociągowa dla ludności wiejskiej,

- przebudowana i zmodernizowana stacja uzdatniania Wody,

- zainstalowanie punktów monitoringu przepływu na sieci wodociągowej.