Projekt pn. „Stworzenie nowoczesnej przestrzeni eko-turystycznej w Rzeczycy” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027. Drukuj
Wpisany przez Radosław Bernaciak   
czwartek, 02 stycznia 2025 11:24

FE RP UE RGB kolor

Projekt pn. „Stworzenie nowoczesnej przestrzeni eko-turystycznej w Rzeczycy” jest współfinansowany
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027.

Opis projektu: Realizacja projektu „Stworzenie nowoczesnej przestrzeni eko-turystycznej w Rzeczycy” ma szansę stać się kamieniem milowym w rozwoju turystyki nie tylko na poziomie gminy, ale również w całym województwie łódzkim. Odtworzenie stawu retencyjnego w miejscu starego obiektu stawowego i utworzenie wokół niego przestrzeni rekreacyjnej wpisuje się w rosnące zapotrzebowanie na turystykę zrównoważoną i ekologiczną. Projekt ten, łączący w sobie elementy małej retencji wodnej z rozbudowaną infrastrukturą rekreacyjną, ma potencjał, by przyciągnąć różnorodnych odbiorców – od miłośników przyrody, przez rodziny z dziećmi, po entuzjastów aktywnego wypoczynku. Stworzenie nowoczesnej przestrzeni eko-turystycznej w Rzeczycy przyczyni się do wzrostu atrakcyjności gminy jako miejsca przyjaznego dla turystów i mieszkańców, poszukujących spokoju i bliskości z naturą. Inwestycja ta odpowiada na rosnące potrzeby społeczeństwa związane z poszukiwaniem miejsc, które oferują odpoczynek od miejskiego zgiełku, a jednocześnie promują zrównoważony rozwój i ochronę środowiska.

Obiekt stawowy z wyspą, pomostami, kładkami oraz otaczającymi go ścieżkami rekreacyjnymi stanie się miejscem integracji społeczności lokalnej oraz atrakcją turystyczną, która może przyciągać gości z dalszych rejonów województwa łódzkiego i nie tylko. Będzie to miejsce wypoczynku na szlaku turystycznym. Inwestycja ma służyć zwiększeniu zasobów wodnych poprzez adaptację istniejącego terenu po dawnych stawach do pełnienia funkcji retencyjnych z wykonaniem strefy ekotonowej (strefy sedymentacyjno-biofiltrującej), której zadaniem będzie doczyszczania wód pobieranych do napełniania stawu. Ponadto teren inwestycji powinien zostać zagospodarowany w sposób umożliwiający jego rekreacyjne wykorzystanie przykładowo poprzez zaprojektowanie ścieżki rekreacyjnej wokół stawu, wyznaczonego miejsca do grillowania, altany lub innych obiektów małej architektury wraz z zaplanowaniem nasadzeń roślin. Planuje się m.in: roboty przygotowawcze, ziemne, zagospodarowanie terenu poprzez ścieżki spacerowe, pomosty drewniane, fontanny pływające, małą architekturę, plaże itp. Planuje się również prace przygotowawcze, nadzory, promocję projektu. Dodatkowo planuje się działania w zakresie, promowania oferty kulturalnej lub innowacji społecznych: utworzenie ścieżki dydaktycznej wokół zbiornika: stworzenie tablic informacyjnych, materiałów drukowanych, promocyjnych, scenariuszy lekcji z zakresu edukacji ekologicznej.

Grupy docelowe: wszyscy mieszkańcy gminy Rzeczyca oraz goście z dalszych rejonów województwa łódzkiego i nie tylko.

Cel: Zwiększenie zasobów wodnych poprzez adaptację istniejącego terenu po dawnych stawach do pełnienia funkcji retencyjnych z wykonaniem strefy ekotonowej (strefy sedymentacyjno-biofiltrującej), której zadaniem będzie doczyszczania wód pobieranych do napełniania stawu. Ponadto teren inwestycji zostanie zagospodarowany w sposób umożliwiający jego rekreacyjne wykorzystanie.

Rezultaty projektu: W ramach zadnia zostanie osiągnięte:

- 4 obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością (2 altany rekreacyjne, 1 pomost drewniany, 1 punkt obserwacyjny - szklany pomost);

- 4 obiekty zostaną objęte wsparciem (2 altany rekreacyjne, 1 pomost drewniany, 1 punkt obserwacyjny - szklany pomost);

- 6 510 osób odwiedzających przedmiotowy obiekt.

Wartość projektu: 12 398 955,46 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 10 539 112,14 zł.

#FunduszeUE, #FunduszeEuropejskie