RZECZYCKIE DOŻYNKI 2016 Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Zakrzewski   
środa, 07 września 2016 12:40

DSCN0012     W naszej rolniczej gminie to Dożynki są jednym z ważniejszych dat w kalendarzu, nie tylko dla każdego rolnika, ale i dla całej społeczności. Jak każe tradycja, tegoroczni starostowie Bożena Dębicka z Gliny oraz Sławomir Pietrzak z Bartoszówki przekazali chleb i miód z tegorocznych zbiorów gospodarzom gminy Wójtowi Gminy Rzeczyca Markowi Kaźmierczykowi oraz Przewodniczącemu Rady Gminy Leszkowi Kosiackiemu. Wyjątkowość tych dożynek podkreśla fakt, iż po raz pierwszy nasze Dożynki miały starostów seniorów. Józefa Perek oraz Wojciech Gruda to mieszkańcy Rzeczycy obchodzący w tym roku 100-lecie urodzin.

Dożynki rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą dziękczynną odprawioną w parafialnym kościele przez ks. Proboszcza Henryka Linarcika. W liturgię włączyli się starostowie czytając czytania, oraz mieszkańcy z ich sołectw śpiewając psalm oraz uczestnicząc w procesji z darami. Doniosłą oprawę Mszy zapewniła Orkiestra Dęta Rzeczyca. Następnie uroczysty korowód dożynkowy, przyprowadzony przez orkiestrę wraz z Mażoretkami, w którym honorowe miejsce w specjalnym powozie zajmowali seniorzy, przemaszerował na teren kompleksu rekreacyjno- sportowego, gdzie w tym roku organizatorzy po raz pierwszy podjęli się organizacji Dożynek.

Zaszczyt rozpoczęcia Rzeczyckich Dożynek przypadł działającemu w GOK-u zespołowi ludowemu Mali Rzeczycanie. Imprezę prowadzili Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Jacek Zakrzewski oraz nauczycielka Gimnazjum Agata Ostalska rozpoczynając od przedstawienia starostów i starostów seniorów.

Tegoroczny Starosta Dożynkowy- Piotr Pietrzak wraz z żoną Anną gospodaruje na 42 hektarach ziemi. Mają syna Jarosława, przyszłego rolnika, zamężną córkę Wiolettę i pierwszego wnuczka Oskara. Prowadzi wszechstronne gospodarstwo rolne, gdzie przeważa produkcja żywca wieprzowego, mleka i bydła opasowego oraz uprawa warzyw. Jest Radnym Rady Gminy Rzeczyca od 4 kadencji, sekretarzem OSP w Bartoszówce oraz Radnym Rady Parafialnej Parafii Przemienienia Pańskiego w Sierzchowach.

Starościna Dożynkowa Bożena Dębicka, wraz z mężem Władysławem prowadzi 5 hektarowe gospodarstwo rolne o wszechstronnym profilu, gdzie przeważa produkcja trzody chlewnej. Od lat udziela się w pracach społecznych mimo, iż cały czas pracuje zawodowo poza gospodarstwem. Przez lata, kultywowała wiejskie tradycje i folklor występując w Kapeli Gmajów.

Starościna seniorka Józefa Perek - do 1970 roku gospodarowała wraz z pierwszym mężem w Sadykierzu, następnie w Rzeczycy na siedmio- hektarowym wszechstronnym gospodarstwie. Uprawiała zboże, ziemniaki i warzywa, hodowała trzodę chlewną, krowy oraz owce. Jest szczęśliwą matką 3 dzieci, babcią 4 wnucząt i 10 prawnucząt. Wykonując prace stosowne do wieku i stanu zdrowia, pracowała w gospodarstwie do 85 roku życia! Starosta senior -Wojciech Gruda już jako kilkuletnie dziecko, po śmierci ojca, rozpoczął pracę w gospodarstwie rolnym. Gospodarował początkowo Łęgu, a następnie na 12 hektarach w Rzeczycy. Jako jeden z pierwszych gospodarzy w Rzeczycy, zapoczątkował uprawy sadownicze w naszej gminie. Przez wiele lat był członkiem asysty kościelnej. Nie ominęły Pana Wojciecha trudy wojenne. Jako żołnierz Wojska Polskiego walczył w kampanii wrześniowej i przeżył obóz jeniecki. Jest ojcem czwórki dzieci, ośmiorga wnucząt i trzynaściorga prawnucząt. Już przed wojną grał w rzeczyckiej orkiestrze na tubie.

Po przedstawieniu starostów Orkiestra zagrała utwór „200 lat!" gromko odśpiewany przez wszystkich uczestników dożynek. Najmłodszy muzyk rzeczyckiej Orkiestry Dętej wręczył kwiaty Panu Wojciechowi jako najstarszemu rzeczyckiemu tubiście, natomiast najmłodsza tancerka z zespołu ludowego wręczyła kwiaty Pani Józefie jako najstarszej mieszkance Rzeczycy noszącej strój ludowy, w którym przybyła na uroczystość.

Gospodarze Dożynek: Wójt Gminy Rzeczyca Marek Kaźmierczyk oraz Przewodniczący Rady Gminy Leszek Kosiacki powitali przybyłych gości po czym starostowie dożynkowi uroczyście przekazali im symbole dożynkowe -chleb i miód z tegorocznych zbiorów. Po odkrojeniu pierwszej pajdy przez Wójta Gminy, starostowie częstowali chlebem, miodem i ciastem drożdżowym zaproszonych gości.

Najważniejszym elementem Święta Plonów są dożynkowe wieńce. Jak co roku w naszej Gminie, wieńce wiją gospodynie z miejscowości, z których pochodzą starostowie. Gospodynie z Gliny wraz z Kapelą Gmajów po obśpiewaniu wieńca starościny wręczyły go Wójtowi Gminy. Panie z Koła

Gospodyń Wiejskich z Bartoszówki wykonały przyśpiewki z towarzyszeniem Kapeli Chabrów i przekazały wieniec Przewodniczącemu Rady Gminy.

Zabierając głos, Wójt Marek Kaźmierczyk podkreślał rolę rolników w funkcjonowaniu gospodarki całego kraju. Wyrażał szczególne podziękowania za ich trud, mając świadomość przeciwności, z którymi rolnictwo boryka się na co dzień. Zobrazował szerszy, ogólnokrajowy kontekst sytuacji w gospodarce na tle działań samorządowych. Podziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji dożynek: pracownikom GOK-u, Urzędu Gminy, Gimnazjum, Szkoły Podstawowej, strażakom, Kołom Gospodyń szczególne podziękowania kierując do sponsorów.

Wyrazem wdzięczności dla przyjaciół naszej gminy za okazaną życzliwość, jest obdarowywanie ich dożynkowymi koszami przygotowywanymi przez mieszkańców, które wręczał Wójt wraz z przedstawicielami sołectw. Pamiątkowe dożynkowe woreczki ze zbożem wręczał Przewodniczący Rady Gminy wraz ze Skarbnikiem Gminy Grażyną Frączak.

Władze gminy Rzeczyca, doceniając włożony przez lata wkład oraz dzisiejsze zaangażowanie mieszkańców w rozwój naszej gminy, powołały kapitułę, która nadaje tytuł „Zasłużony Mieszkaniec Gminy Rzeczyca". Jako pierwsza ten zaszczytny tytuł oraz statuetkę otrzymała Julianna Pawlak twórczyni ludowa z Sadykierza Marianki. W marcu bieżącego roku uhonorowani zostali dzisiejsi starostowie seniorzy Józefa Perek oraz Wojciech Gruda. Aby podkreślić rangę tego wyróżnienia wręczenie zaplanowano również podczas Rzeczyckich Dożynek. Z rąk Wójta Gminy Marka Kaźmierczyka ten zaszczytny tytuł otrzymali Teresa i Władysław Gmajowie – członkowie Kapeli Gmajów, z którą zdobyli wiele nagród i wyróżnień podczas wielu festiwali i przeglądów folklorystycznych oraz Marianna Zaręba- twórczyni ludowa, członek STW, znana w regionie wycinankarka, obecna na wielu wystawach, nagrodzona w wielu konkursach.

Po zakończeniu części obrzędowej do dyspozycji uczestników był szereg atrakcji miedzy innymi: blok zabaw dla dzieci wraz z przedstawieniem pt. „Brzydkie Kaczątko", malowaniem buziek oraz animacjami w wykonaniu szczudlarzy. W części artystycznej wystąpili Kapela Bobrowianie, Kapela Chabrów oraz formacje taneczne GOK-u Zespoły Zygzak, Krzysie oraz Kabaret Wcięci Przypadkiem z Sadykierza.

Coroczny Turniej Sołectw zgromadził wielu zagorzałych kibiców oraz widzów. Drużyny z Kanic, Gliny, Roszkowej Woli oraz Sadykierza rywalizowały w czterech nietuzinkowych konkurencjach: slalomie z oponą, wyścigu na trzech nogach, przyszywaniu guzików w grubych roboczych rękawicach oraz rzutach kostką słomy. Jury pod przewodnictwem Przewodniczącego RG Leszka Kosiackiego, wraz z Radnym Andrzejem Gwizdoniem i Dyrektorem GOK-u Jackiem Zakrzewskim wyłoniło zwycięzców – reprezentację sołectwa Roszkowa Wola. Pamiątkowe dyplomy oraz upominki wręczył Wójt wraz z komisją konkursową.

Po raz pierwszy odbył się „Konkurs Pierogowy", w którym uczestniczyły wszystkie KGW z Gminy. Wybór był szalenie trudny ze względu na wyjątkowy smak pierogów oraz znakomity kunszt kucharek. Z rąk Wójta Gminy dyplomy i upominki otrzymały: KGW z Grotowic za najładniejszy splot, KGW Z Sadykierza za najlepszy farsz, KGW z Brzegu za najlepsze ciasto pierogowe, KGW z Kanic za niepowtarzalny smak oraz KGW z Rzeczycy za najlepsze pierogi ziemniaczane.

Wieczór dożynkowy upłynął pod znakiem zabawy. Zagrały: zespół VERTUS z Rzeczycy, grupa Seventy System prezentująca muzykę dyskotekową z lat 80-tych oraz jako gwiazda wieczoru NORBI. Koncerty przyciągnęły tłumy widzów, a zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

W organizację Dożynek zaangażowanych było wiele osób, środowisk oraz firm, między innymi: pracownicy GOK-u, Urzędu Gminy, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne oraz wielu naszych współpracowników oraz przyjaciół, za co w imieniu Komitetu Organizacyjnego Dożynek wyrażamy serdeczne podziękowania. Szczególne podziękowania składamy również na ręce Pana Piotra Szczytowskiego za bezpłatne udostępnienie terenu obok szkoły.




Poprawiony: piątek, 09 września 2016 13:19
 

StacjaMeteo


Dzisiaj jest: Sobota
20 Kwietnia 2024
Imieniny obchodzą
Agnieszka, Amalia, Czesław, Czech,
Czechasz, Czechoń, Florencjusz,
Florenty, Nawoj, Sulpicjusz, Szymon,
Teodor

Do końca roku zostało 256 dni.
Zodiak: Baran

logo dolina rzeki pilicy1



znak



narodowy


unia napis



dolina


Odsłon : 1015360
Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 


PROW-2014-2020-logo-kolor


Screenshot 2021-03-05 Tytuł Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - ŁaskOnline pl - Codzienna Gazeta Internetowa


baner 336 280



kraszewski nowe


banner odpady2


NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-web



mpi baner



 Dotacja-e-pacjent-panorama-z-tekstem


wfos

banner prow

mikroporady

IKE

© 2007-2010 Portal Gminy Rzeczyca