DZIAŁACZKI KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH NA SZLAKU PIASTOWSKIM Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Zakrzewski   
piątek, 15 kwietnia 2016 07:23

DSCN6430    Obchodzona w bieżącym roku 1050 Rocznica Chrztu Polski jest doskonałą okazją do przypomnienia jak ważne to było wydarzenie dla naszego kraju. Ta doniosła okoliczność usytuowała Polskę w obszarze kultury łacińskiej, co miało kluczowe znaczenie dla rozwoju kraju. Podczas corocznej wycieczki dla działaczek Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy, Panie odwiedziły miejsca związane z początkami państwa: Gniezno, Biskupin oraz Poznań. W wycieczce towarzyszyli Zastępca Wójta Gminy Rzeczyca Iwona Łuszcz Krawczyk oraz Dyrektor GOK-u Jacek Zakrzewski.

Rokrocznie Panie z KGW z terenu naszej gminy współpracujące z Gminą Rzeczyca zapraszane są przez Wójta Gminy Marka Kaźmierczyka na wspólny, integracyjny wyjazd do ciekawych miejsc w Polsce. Jest to jedna z form podziękowania za zaangażowanie Pań podczas organizacji imprez gminnych i wydarzeń kulturalnych. W tym roku prawie czterdzieści Pań z sześciu KGW- z Rzeczycy, Sadykierza, Kanic, Grotowic, Brzozowa oraz Zawad - wyruszyło Szlakiem Piastowskim śladem początków państwa polskiego.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od Gniezna, gdzie zwiedzaliśmy Bazylikę Prymasowską położoną na Wzgórzu Lecha- miejscu w którym swój gród miał Mieszko I. Oglądaliśmy między innymi: srebrny relikwiarz Św. Wojciecha z XVII z odlaną figurą Biskupa oraz słynne Drzwi Gnieźnieńskie, przedstawiające sceny i legendy z życia Św. Wojciecha. W zwiedzanym Skarbcu Katedralnym, jednym z największych w Polsce, znajduje się wiele unikatowych zabytków sztuki sakralnej z epoki romańskiej i gotyckiej. Na szczególną uwagę zasługują kielich Dąbrówki, Kielich Św. Wojciecha oraz kilkusetletnie drewniane ołtarze i figury świętych.

W jedynym w Polsce, unikatowym w Europie Rezerwacie Archeologicznym w Biskupinie mogliśmy zapoznać się ze śladami osadnictwa Słowian, niemal dotykając reliktów przeszłości sprzed 2700 lat. W odbudowanym częściowo grodzisku osady łużyckiej (VII w p.n.e), z bramą, fortyfikacjami i wałami umieszczono wiele zrekonstruowanych zabudowań wraz z wyposażeniem. Naocznie przekonaliśmy się jakich korzyści dla dostarcza tzw. archeologia eksperymentalna. Zwiedziliśmy również niedawno zrekonstruowaną osadę neolityczną (4000 lat p.n.e.) oraz wioskę wczesnopiastowskią ( X-XI w). W zagrodzie bogatego kmiecia Wisza, którą znamy z filmu „Stara baśń", każde z Kół zrobiło pamiątkowe zdjęcie.

Drugi dzień wycieczki przeznaczony był na Poznań. Zwiedzieliśmy jeden z piękniejszych i zarazem największych w Polsce i Europie starych rynków wraz z urokliwymi zabytkowymi kamieniczkami, wytyczony już w XIII w. W samo południe oglądaliśmy znane poznańskie baranki na ratuszowej wierzy.

Ciekawostką typową dla Poznania było Muzeum Rogalowe. Tradycja wypiekania Rogali świętomarcińskich w Poznaniu sięga XIX wieku. Jest to produkt regionalny potwierdzony specjalnym certyfikatem. Podczas wizyty w muzeum można nie tylko dowiedzieć się o sposobach wypiekania tego przysmaku ale i spróbować samemu swoich sił w trudnym cukierniczym rzemiośle. Można również poznać poznańską gwarę oraz historię miasta i tradycje związane z obdarowywaniem biednych w dniu Świętego Marcina 11 listopada.

W najstarszej polskiej katedrze- Bazylice Archikatedralnej św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu, położonej na Ostrowie Tumskim mogliśmy zobaczyć miejsce pochówku pierwszych władców Polski Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Tuż obok znajduje się misa chrzcielna, w której według niektórych historyków Mieszko I przyjął chrzest. Duże wrażenie wywarła również Złota Kaplica zwana Kaplicą Królów Polskich w której znajdują się nagorbki królewskie. W katedrze pochowani zostali władcy Polski oraz wielu biskupów poznańskich.

Wielkopolska to bardzo ciekawy region kraju, nie tylko ze względu na walory turystyczne. Jego atrakcyjność podkreśla fakt iż tam właśnie powstała Polska o czym przekonali się uczestnicy wycieczki.

Poprawiony: piątek, 15 kwietnia 2016 07:30
 

StacjaMeteo


Dzisiaj jest: Czwartek
16 Maja 2024
Imieniny obchodzą
Andrzej, Honorat, Jan Nepomucen,
Jędrzej, Szymon, Trzebomysł, Ubald,
Wieńczysław, Wiktorian

Do końca roku zostało 230 dni.
Zodiak: Byk

logo dolina rzeki pilicy1



znak



narodowy


unia napis



dolina


Odsłon : 1035568
Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 


PROW-2014-2020-logo-kolor


Screenshot 2021-03-05 Tytuł Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - ŁaskOnline pl - Codzienna Gazeta Internetowa


baner 336 280



kraszewski nowe


banner odpady2


NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-web



mpi baner



 Dotacja-e-pacjent-panorama-z-tekstem


wfos

banner prow

mikroporady

IKE

© 2007-2010 Portal Gminy Rzeczyca